Jak se chodí do galerií, když venku řádí covid?

Poslední dva roky byly pro návštěvnosti galerií velkým propadem, část roku bylo zavřeno úplně, a když se výstavní sály otevřely, fungovalo vše v režimu regulací počtu osob, rozestupů a časových slotů.  Někteří z návštěvníků byli vyřazeni kvůli kontrolám u vstupu z návštěvy úplně a nejspíš je to znechutilo tak, že se do nich jen tak vracet nechtějí (ale už mohou, prokazování bezinfekčnosti již není třeba).

Paradoxně výstavy, které měly zajímavý obsah či oblíbeného autora, bylo téměř nemožné navštívit, když přes den pracujete. Vyhladovělost po umění a kultuře po době uzávěrek byla a je veliká 🙂

Šlo o velké odhodlání milovníka umění, který chtěl vidět třeba Rembrandta: Portrét člověka v Národní galerii, vystát nemalou frontu, často v zimě a dešti než jste se dostali do vstupní chodby galerie. Daly se zažít i poněkud vtipné události, kdy se paní kustodka hlídající frontu a vpouštějící jen několik návštěvníků dovnitř rozčilovala nad nesmyslností opatření a zároveň na ně ze své pozice dohlížela, ale takový úděl mělo také mnoho z nás..

Bylo radostí vidět, kolika lidem tyto „útrapy“ za návštěvu stojí. A i když zmatenost otvírání/zavírání působila nedorozumění a někdy i odeslání domů to když na výstavu Františka Skály v Domě U Kamenného zvonu byla početní regulace a zrovna vešla skupinka 40 lidí, takže další lidé se nepouštěli dovnitř a online rezervace ještě nebyly zprovozněné.

Kdo chtěl dovnitř, musel vytrvat, nenechat se odradit a také prozkoumávat jiná místa, která stojí za návštěvu, kromě velkých galerií a známých jmen.

Některé galerie šli naproti zlevněním vstupného, prodlužováním členských karet a přesunutím doprovodných programů do online prostředí. Nebo místo vernisáže když ještě platila omezení shromažďování, udělali dernisáž, třeba jako Jan Jedlička v Galerii Hlavního města Prahy obohacenou i o projekce filmu o autorovi.

Asi obě strany si umění začali o něco více vážit, nejde o něco samozřejmého, a když je výstava uvedená s trváním leden-duben, není jistota, že to tak opravdu bude. Pokud nechcete přijít o to, co vás zajímá, udělejte to hned. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *