5 filmů o umělcích, které stojí za to

Filmy o umění jsou moje oblíbená cesta jak se dozvědět něco více o umělcích ale také o historických souvislostech a pozadí jejich tvorby. V poslední době jsem si oblíbila právě tyhle:

1. Génius Picasso

V hlavní roli Antonio Banderas v 10 dílech o rozsahu téměř jedné hodiny. Prožíváme s ním jeho mládí od dob kdy se učil malovat od svého otce, po studium na uměleckých školách a hojně zastoupené i vztahové eskapády s ženami kterých kolem Picassa nikdy nebylo málo. Za mě jsem se díky tomu dozvěděla o knize „Life with Picasso“ od Francoise Gilot, ženy která s ním měla dvě děti ale také jako jediná ho opustila a dala přednost vlastnímu životu a tvorbě.

2. Maudie

Svérázná umělkyně se nebojí žít si život podle svého a i přes nevoli svých příbuzných si začne dělat co chce. Postupně dosáhne věhlasu pro svůj osobitý výtvarný styl. Film o lásce a umění žít podle svého.

3. Basquiat

Film o talentovaném mladém umělci v divokém New Yorku, o tom jak zářil a také shořel. Nabízí také pohled do zákulisí studia 54 a tvorby Andy Warhola.

4. Big eyes

V režii Tima Burtona nahlédneme do života americké umělkyně za dob kdy ženy ještě neměly takovou možnost být nazývány umělkyněmi. Ztráta její identity a následné navrácení jsou obrovským obratem v příběhu.

5. Frida

Salma Hayek předvádí osud mexické malířky, včetně osudových rozhodnutí s jakým mužem být a zda zasvětit svůj život tvorbě.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *